Food Finds · hiking · Other · Trail Cooking · Vegetarian

Commercial Meal Review: Mary Janes Cheesy B.N.T

Mary Janes Farm is the only commercial “hiker” meal brand where I can eat them without looking at the package’s ingredient list. The meals are organic, so no hidden fake colors, flavors or preservatives. They are also the lowest sodium commercial meals out there that I have found. In the past I have done reviews of a number of their meals and have yet to find one that I don’t like. The cost is about the only reason I wouldn’t buy them more often.

Having said that, if you buy the meals through Mary Janes website you will get a better deal than at, say REI. The Cheesy B.N.T. costs $6.95 at Mary Janes, $9.25 at REI!

Organic Cheesy B.N.T. (Bac’un bits, Noodles & Tomatoes). each pouch is 4.3 ounces and is 1 1/2 servings (in other words? 1 larger serving). If you treat the package as a 1 person meal you will have this for the nutritional stats:

465 calories, 15 grams fat, 570 mg sodium, 3 grams fiber and 21 grams protein. The meal is vegetarian, the “bacon” is soy based.

mjmac

It is easy to prepare – bring 3/4 cup of water to a boil and add into the pouch. Stir well, roll the top over and let sit for 10 minutes. If in cold weather a cozy would be very useful – the bag is not Mylar lined as many commercial meals are. Stir well and serve up!

mjmac3

I used a GSI Rehydrate spoon and a Fozzil dish.

mjmac2

The pasta is perfectly cooked, the sauce coats the macaroni – nearly absorbed. I happen to like fake bacon so flavor wise it is good. The only issue in the meal is how strong the cheese is – it is a very sharp white cheddar. Kids may not like this meal due to that – and as well, if as an adult you think boxed mac n’ cheese by a certain company starting with “K” is gourmet, you too may find it a bit sharp.

Meat eaters would find this meal perfect with a can or pouch of chicken added and even a Tbsp of extra virgin olive oil. A few extra veggies wouldn’t hurt either. By adding that you could easily stretch the meal to feed two.

I would buy this one again – I liked the flavor and texture. Even more so the appearance of the meal is quite pleasing, as is the aroma.

~Sarah

We'd love to hear your thoughts!